AUSTRIA,  EUROPA,  PODRÓŻE

Wiedeń – co warto zobaczyć – cz. 2

Dzisiaj zapraszam na drugą i zaraz ostatnią część relacji z naszej wizyty w Wiedniu. W tym wpisie też będą zachwyty 🙂

Belweder

Belweder to wisienka na torcie stylu barkowego.

Został pobudowany dla księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Zaprojektował go architekt Johann Lucas von Hildebrandt. 

Cały kompleks to dwa pałace – Górny i Dolny Belweder oraz ogrody. W Górnym Belwederze odbywały się liczne przyjęcia i uroczystości. Obecnie znajduje się w nim muzeum gdzie można podziwiać chociażby obrazy Gustawa Klimta. 

Dolny Belweder pełnił kiedyś funkcje letniej rezydencji księcia Eugeniusza. Obecnie znajdują się w nim Muzea Austriackiego Baroku oraz Sztuki Średniowiecznej (zdjęcie poniżej).

Ogrody są natomiast najstarszą częścią całego kompleksu – zostały zaprojektowane w ok. 1700 r. przez Dominique’a Girarda. Cennik biletów znajdziecie tutaj: klik

Stadtpark

Przepiękny park miejski. Obowiązkowym punktem jest pomnik Straussa.

W parku znajduje się również kwiatowy zegar, który wskazuje dokładną godzinę!

 
Pałac Schönbrunn

Pałac Schönbrunn został zbudowany na zlecenie Leopolda I w XVII–XVIII wieku, wg projektu Johanna Bernharda Fischera von Erlacha. Pałac jest ogromny – ma 1441 komnat. Niestety dla zwiedzających udostępnione jest zaledwie kilka (w porównaniu do wszystkich) pomieszczeń. My wybraliśmy opcję Grand Tour czyli odwiedziliśmy 40 komnat. Należy pamiętać że bilet kupuje się na konkretną godzinę i nie można się spóźnić! klik!

Pałac otacza przepiękny ogród w stylu francuskim.

Na wzgórzu została wzniesiona Glorietta. Uwagę skupia również genialna Fontanna Neptuna.

W 1996 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

ZOO – Tiergarten Schönbrunn

ZOO zajmuje powierzchnię 17 hektarów i znajduje się na terenie Parku Schönbrunn. Pierwsi zwiedzający pojawili się tam już w 1752 roku. Jest to najstarszy ogród zoologiczny na świecie. Mam nadzieję, że nie będzie Wam przeszkadzał wysyp zdjęć, ale nie mogłam się zdecydować które wybrać, a które pominąć.

 
Spalarnia odpadów Spittelau

Nie myślałam, że kiedykolwiek będę się zachwycała spalarnią śmieci, ale jak to mówią: nigdy nie mów nigdy 🙂 Spalarnia swój baśniowy wygląd zawdzięcza Friedensreichowi Hundertwasserowi. Artysta w 1987 roku pomalował elewację budynku po pożarze. Dodatkowo nad spalarnią góruje komin z piękną złotą kulą.

Centrum biznesowe w Wiedniu

Nowoczesne wieżowce, dużo biur. Witamy w wiedeńskim mordorze 🙂

DC Towers No. 1, najwyższy budynek w tym kraju:

 
Wiener Prater

I na koniec coś, co lubię najbardziej 🙂 Park rozrywki. No robi wrażenie, co tu dużo pisać.. Cesarz Józef II Habsburg podarował teren mieszkańcom, żeby mieli gdzie odpocząć. Park został otwarty w 1766 roku.  

Dodaj komentarz