AUSTRIA,  EUROPA,  PODRÓŻE

Wiedeń – co warto zobaczyć – cz. 1

Piękne miasto, tak po prostu. Cudowna architektura, wspaniałe muzea, parki, zoo. No wszystko w jednym.

Do Wiednia polecieliśmy w kwietniu. Bilet w dwie strony kosztował nas 360 zł za dwie osoby (Wizzair). Nocleg wybraliśmy standardowo na booking.com. Wybór padł na Novum Hotel Kaffeemühle – cena 860 zł za dwie osoby (3 noce). Przy wyborze hotelu sugerowaliśmy się bliskością do metra, bo wiedzieliśmy, że głównie tym środkiem transportu będziemy się poruszać. Dodatkowym plusem był też niedaleko oddalony przystanek tramwajowy.

W tym wpisie wybrałam dla Was punkty, które moim skromnym zdaniem warto zobaczyć.

 
Hofburg

Tak naprawdę nie wiem od czego zacząć. Pałac Hofburg jest ogromny, przepiękny. Na cały kompleks składa się 19 dziedzińców, 2600 pomieszczeń. Znajdują się tam muza, biblioteki, ogrody.

Na poniższym – Neue Burg. Znajduje się w nim m.in. Biblioteka Narodowa oraz Muzeum Etnograficzne.

 
State Hall Biblioteka narodowa

Dla kogoś kto uwielbia książki, czyli m.in. dla mnie, odwiedzenie biblioteki było wspaniałym przeżyciem. Te cudowne wnętrza, stare książki, ten zapach. No żyć nie umierać!

Kompleks biblioteczny składa się z czterech muzeów i biblioteki. Jej istnienie zawdzięczamy Habsburgom, bo to ich księgozbiór dał początek Austriackiej Bibliotece Narodowej. Dla przypomnienia dodam, że były to czasy średniowieczne.

Ciekawostką jest, że biblioteka otrzymuje każdy egzemplarz wszystkich druków wydawanych w Austrii.

In der Burg i pomnik Franciszka II

Hofburg, Brama Św. Michała na Placu św. Michała

Tutaj wchodzi się m.in. do Muzeum Sisi. Byliśmy i polecamy!

 

Ogród Volksgarten 

Przepiękny ogród w centrum Wiednia. Mogę nie być obiektywna, bo kocham przyrodę i zachwycam się każdym napotkanym kwiatkiem, ale naprawdę ten ogród jest przepiękny. Wybraliśmy się do niego z rana i byliśmy pierwszymi odwiedzającymi, a nie przepraszam! Na matach już rozciągali się Japończycy. W ogrodzie znajduje się pomnik cesarzowej Elżbiety.

 
Katedra św. Szczepana – Stephansdom

Jeden z najważniejszych i najstarszych symboli miasta. Znajduje się w centrum Stephansplatz – w sercu najstarszej części miasta. A żeby nadal było „NAJ” to katedra św. Szczepana należy do największych świątyń w Europie. Liczy sobie aż 107 metrów długości oraz 34 metry szerokości. 

W Katedrze znajduje się punkt widokowy. Spokojnie, winda jest 🙂

 

Kolumna Morowa – Pestsäule

Kolumna Morowa, to pomnik postawiony ku czci Trójcy Świętej. W 1679 roku Wiedeń nawiedziła epidemia dżumy, która pochłonęła niemal 100 tys. istnień. W podzięce Bogu, za zakończenie zarazy, cesarz Leopold I ufundował pomnik. W tym miejscu byli pogrzebani ludzie, którzy zmarli w wyniku zarazy. Pierwsza kolumna była wykonana z drewna. Później wykonano ją z marmuru. Kolumna znajduje się na Placu Graben.


Wiedeń – Kościół Św. Piotra

Kolejna barokowa świątynia. Pomimo jej wielkości, nie jest widoczna z daleka z uwagi na otaczające ją budynki. Znajduje się obok Placu Graben, niedaleko Kolumny Morowej.

 
Muzeum Historii Sztuki – Kunsthistorisches Museum Wien

Muzeum posiada niezwykle duże i cenne kolekcje malarstwa europejskiego czy też sztuki starożytnej. Większość stanowi prywatną kolekcję Habsburgów, która przez wieki była zbierana przez kolejnych cesarzy. Dodatkowo wnętrza muzeum przyprawiają o zawrót głowy.

 

Kościół Wotywny 

Kościół w stylu neogotyckim z XIX wieku. Świątynia powstała dla upamiętnia ocalenia cesarza Franciszka Józefa I z zamachu, którego chciał dokonać anarchista Libeny. Kościół został zbudowany na polecenie ksiecia Maksymilina, brata Franciszka Józefa I.

 

Ratusz – Wiener Rathaus

Ratusz to kolejny budynek w stylu neogotyckim z XIX wieku. Został zaprojektowany przez Friedricha von Schmidta. Na placu ratuszowym można podziwiać posągi ludzi zasłużonych dla miasta. W ratuszu swoją siedzibę ma burmistrz i rada miejska Wiednia.

 

Ankeruhr

Piękny secesyjny zegar zbudowany w latach 1911–1914. Jego wyjątkowość polega na tym, że nie posiada on ani wskazówek, ani tradycyjnego cyferblatu – każdą godzinę przedstawia inny obrazek. O godzinie 12 można zobaczyć paradę wszystkich figurek, które pojawiają się pojedynczo w ciągu całego dnia. Dodatkowo rozbrzmiewa wtedy piękna muzyka.

Koniec części pierwszej 🙂

2 komentarze

Dodaj komentarz