KUJAWSKO-POMORSKIE,  PODRÓŻE,  POLSKA

Toruń na weekend

Toruń mnie oczarował. Naprawdę! Jest to przepiękne miasto. Wiem, że może to zabrzmieć banalnie, ale takie są realia. W którą uliczkę bym nie weszła, zawsze były ochy i achy. Toruń ewidentnie ma ten klimat. Pisząc „ten” mam na myśli, że jest to miasto z duszą. Jest tutaj odczuwalna ta pozytywna energia – nieważne czy jest to spowodowane piosenkami Marka Grechuty, które dzięki artyście ulicznemu rozbrzmiewają na całym rynku, czy może też ilością zjedzonych pierników. Istotne jest to, ze ta energia po prostu jest.

Co moim zdaniem warto zobaczyć w Toruniu? Poniżej moja lista „must see”:

1.  Muzeum Toruńskiego Piernika.

Uwielbiam chodzić po muzeach. A jeżeli jest to jeszcze połączone ze słodyczami to już w ogóle miód malina.

W muzeum spędziliśmy godzinę. Na początku mieliśmy warsztaty z pieczenia pierników, gdzie każdy sam zrobił swojego pierniczka. Następnie przesympatyczny pan oprowadził nas po wszystkich piętrach muzeum opowiadając historie związane z tym rarytasem. Bardzo fajna atrakcja dla rodzin z dziećmi, ale i dla dorosłych też super sprawa.

2. Muzeum Etnograficzne im. M. Znamierowskiej-Prüfferowej

Kiedy mój Luby zaproponował mi zwiedzanie skansenu w centrum Torunia, spojrzałam na niego wzrokiem co najmniej podejrzliwym – że jak to, skansen w centrum? A no tak, i to nie byle jaki. Na powierzchni blisko 2 hektarów znajduje się 19 obiektów pochodzących m.in. z terenów Kaszub, Borów Tucholskich czy Kujaw.

 
3.  Ogród Zoobotaniczny

Ogród zajmuje małą powierzchnię – niecałe cztery hektary. Można tutaj zobaczyć surykatki, lemury, lamy, rysie, osły. W ogrodzie znajduje się również ptaszarnia oraz herpetarium (płazy). Pamiętajcie, żeby w kasie kupić jedzenie dla kóz, które później będziecie sami karmić.

Na ogród poświęciliśmy godzinę i naprawdę zobaczyliśmy wszystko.

 
4. Wieża widokowa w Ratuszu Staromiejskim

Z wieży roztacza się cudowny widok na cały Toruń i okolice. Warto było zapłacić te 17 zł za wstęp.

 
5. Pomnik Mikołaja Kopernika

Tego Pana nie muszę przedstawiać. Wstrzymał słońce, ruszył ziemię. Pomnik znajduje się na rynku.

 
6. Pomnik Flisaka

Pomnik z 1914 roku również znajduje się na Rynku Staromiejskim.  Z postacią flisaka wiąże się legenda. To dzięki niemu Toruń wyswobodził się z plagi żab. Flisak Iwo swoją grą na skrzypcach tak oczarował żaby, że te wsłuchane w muzykę nieustannie za nim podążały. Flisak wyprowadził je za bramy miasta, w pobliże dużego stawu do którego wskoczyły wszystkie żaby. Wdzięczni mieszkańcy ufundowali studzienkę przedstawiającą Fliska Iwo w otoczeniu żab.

7. Pomnik Filusia

Pomnik został odsłonięty w 2005 roku. Przedstawia Filusia pilnującego parasola oraz trzymającego w pysku melonik swojego pana – profesora Filutka. Duet jest znany z pasków komiksowych publikowanych w Przekroju. Autorem Filusia i Filutka jest Zbigniew Lengren, który swoje dzieciństwo spędził w Toruniu.

8. Krzywa Wieża

Krzywa Wieża (która kiedyś była prosta) została wybudowana w czasach średniowiecznych.

Jej pochylenie to efekt pewnych błędów architektonicznych, które w tamtym czasie były zapewne normalnością – wieża została pobudowana na piaszczysto-gliniastym podłożu w efekcie czego pochylała się, aż do momentu kiedy oparła się na bardziej solidnym gruncie.

 
9. Kościół pw. Ducha Świętego

10. Kościół Rzymskokatolicki pw. Wniebowzięcia NMP
i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

11. Katedra pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty

 
12. Kościół pw. św. Jakuba

13. Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Katarzyny

14. Ruiny Zamku Krzyżackiego

 
15. Brama Mostowa

Brama, która pamięta czasy średniowiecza. Przez nią wychodziło się z miasta wprost na drewniany most na Wiśle, który istniał od XV do XIX wieku.

16. Panorama Torunia

Najładniejszą panoramę Torunia, można zobaczyć z platformy widokowej znajdującej się w okolicy Dworca Głównego. Dla osób podróżujących pociągiem idealnym rozwiązaniem będzie skierowanie się w tą stronę od razu po podróży. 

 
17. Toruńskie rzeźby

Spacerując ulicami Torunia w wielu miejscach można natknąć się na rzeźby i pomniki. Jest to świetny pomysł na upamiętnienie wydarzeń czy też osób związanych z Toruniem. Oprócz tych wyżej wymienionych warto zobaczyć jeszcze:

Pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki

 
Pomnik gen. Elżbiety Zawackiej

 
Pomnik piernikarki toruńskiej

 
Osioł pręgierz

 
Toruńska przekupka

 
Smok toruński

 
Helios

 
Grający Żeliwny Wózek

Dodaj komentarz