KUJAWSKO-POMORSKIE,  PODRÓŻE,  POLSKA

Skansen w Kłóbce


Dokładnie Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce. Bardzo urokliwie miejsce. Skansen ma powierzchnię ok 13 hektarów, na której zgromadzono 17 obiektów, pochodzących z końca XVIII w., z XIX w. oraz z początku XX w. W większości budynki zostały przeniesione z kujawskich wsi oraz z ziemi dobrzyńskiej. 

Jak to zwykle bywa w skansenie, przenosimy się w inny wymiar. Zwiedzamy piękne stare zagrody. Chaty wiejskie otoczone cudownymi ogródkami, w których rosną warzywa, zioła i kwiaty. W zagrodach znajdują się także stodoły, stajnie, obory, kurniki. Na trawie wylegują się kurki, kaczki, gęsi, a nawet owce. W skansenie możemy także zwiedzić wiatrak „koźlak”. Przewodnik pokazuje jak działał cały mechanizm, jak kiedyś pracował młynarz. 

Ponadto, na terenie skansenu znajduje się szkoła z w której znajduje się sala lekcyjna, gabinet i mieszkanie nauczyciela. Oprócz tego wszystkiego, można zwiedzić również kościół i karczmę.

W parku, od trzech lat można zwiedzać dwór, w którym mieszkał ród Orpiszewskich, ród bardzo patriotyczny. Jego członkowie brali udział we wszystkich powstaniach narodowych. We dworze mieszkała również Maria Wodzińska Orpiszewska. Jedyna oficjalna narzeczona Fryderyka Chopina. Do ślubu jednak nigdy nie doszło.Ceny biletów są stosunkowo niskie – normalny kosztuje 7 zł, a ulgowy 5 zł.

Dodaj komentarz