EUROPA,  ŁOTWA,  PODRÓŻE

Ryga – czy warto?

Ryga… jak to miasto opisać? Podczas naszego pobytu mieliśmy tyle sprzecznych odczuć, ile chyba tylko można. Jest to taka Warszawa lat 80-tych, a przynajmniej tak to sobie wyobrażam. Pomimo, że lubimy podróżować, poznawać nowe miejsca, to Ryga nie przypadła nam jakoś szczególnie do gustu. Nie było efektu wow, nie padliśmy na kolana. Oczywiście to tylko nasza opinia. My się trochę rozczarowaliśmy, może przez to, że nastawialiśmy się na coś innego.

Zacznę od tego, że Ryga na cztery dni to naszym zdaniem stanowczo za dużo. Skuszeni promocyjną ofertą LOT-u, od razu kupiliśmy bilety, trochę może bez zastanowienia. Dwa dni w Rydze to takie maksimum.

Ryga, na całe szczęście przywitała nas przepiękną, słoneczną pogodą. Biorąc pod uwagę, że byliśmy tam w kwietniu to naprawdę pogoda była jak marzenie. Ryga posiada niewielkie lotnisko. Aby dostać się do centrum miasta, po wyjściu od razu kierujemy się lekko w prawą stronę na przystanek autobusowy. Bilet można kupić w automacie.

Co naszym zdanie warto zobaczyć?

Stare Miasto

Dom kotów

Z tym budynkiem wiąże się pewna legenda. Otóż na bocznych wieżach domu, umieszczone zostały koty, zwrócone ogonem w kierunku biur Wielkiej Gildii. Był to ekskluzywny klub bogatych i wyłącznie niemieckich przemysłowców. Łotysz Plum – właściciel w domu, w ramach zemsty za odmowę przyjęcia go do klubu (z uwagi na pochodzenie), „odwrócił kota ogonem”. 

 
Dom Bractwa Czarnogłowych w Rydze

Budynek powstał na początku XIV wieku jako siedziba tzw. Bractwa Czarnogłowych – do stowarzyszenia należeli bogaci, wolni i wpływowi kupcy pochodzenia niemieckiego.

 
Najstarsze domy w Rydze – Trzej Bracia

Trzy średniowieczne domy mieszkalne przy ulicy Mazã Pils. Budynki swoją nazwę zawdzięczają budynkom znajdującym się w Tallinnie – tam znajdziemy Trzy siostry.  

Najstarszy budynek to ten po prawej stronie – został zbudowany w XV wieku. Środkowy budynek pochodzi z 1646 roku. Najmłodszy z braci natomiast, to budynek po lewej stronie. Został zbudowany w XVII wieku. W środkowym budynku znajduje się muzeum, które można zwiedzać za darmo. 

 
Wieża radiowo-telewizyjna

Wieża to najwyższy obiekt Rygi – 368 m. W Europie zajmuje trzecie, co do wysokości, miejsce. Przyjemną opcją jest przejście się do wieży spacerem. Na poniższym zdjęciu, przedstawiającym panoramę Rygi możecie zobaczyć ulicę i chodnik wiodący do wieży aż od mostu. My wybraliśmy tą opcję, dla zabicia czasu.

 
Wieżowiec Akademii Nauk Łotwy

Mniejsza kopia naszego Pałacu Kultury i Nauki. Wieżowiec został wybudowany w latach 1952-1958 na wzór Siedmiu Sióstr Stalina. Na jego szczycie znajduje się punkt widokowy, który naprawdę warto odwiedzić. Możemy stamtąd zobaczyć piękną panoramę Rygi i okolicznych miejscowości. 

 
Centrāltirgus – zespół hal targowych

Ekstra miejsce, można tam kupić wszystko, smacznie zjeść. Typowe targowisko. 

Pomnik Wolności i Park Bastejkalna

Pomnik to symbol niepodległości Łotwy znajdujący się w centrum Rygi. Pomnik mierzy 19 metrów. Na jego szczycie znajduje się „alegoria wolności” – statua trzymające w dłoniach trzy gwiazdy symbolizujące trzy historyczne regiony państwa: Inflanty, Kurlandię z Semigalią i Łatgalię.

Obok można się przespacerować po parku. Bardzo ładne miejsce.

 
Pomnik Żołnierzy Radzieckich i Park Zwycięstwa

Pełna nazwa to Pomnik żołnierzy Armii Radzieckiej – wyzwolicieli radzieckiej Łotwy i Rygi z rąk okupantów niemiecko-faszystowskich. Obok pomnika znajduje się bardzo ładny i duży park. 

 
Pomnik Muzykantów z Bremy

Przyznam szczerze, że trochę mnie zaskoczył ten pomnik, nie miałam pojęcia o co chodzi, ale od czego jest internet? Otóż pomnik przedstawia bohaterów jednej z baśni Braci Grimm „Muzykanci z Bremy”. Widzimy wrogo nastawionych osła, psa, kota i koguta.  Według baśni, zwierzęta pod przymusem musiały opuścić swoje domy. Podczas poszukiwań nowego, natrafiły na dom rozbójników. Wpadły do domu, właśnie w takiej pozycji i wydając przerażające odgłosy wystraszyły zbójów. W efekcie same zajęły ich dom.

 
Kościół Matki Boskiej Bolesnej

Kościół rzymskokatolicki zbudowany w XVIII wieku. W każdą niedzielę i święta odbywają się w nim msze święte w językach polskim, litewskim i rosyjskim.

 
Kościół św. Piotra

Jest to jeden z największych zabytków architektury Rygi. Wzmianka o nim pojawia się w kronikach już w 1209 roku. Był to najważniejszy kościół w średniowiecznej Rydze, przy którym znajdowała się jedna z najstarszych szkół w mieście. Na wieży kościoła znajduje się punkt widokowy.

 
Katedra św. Jakuba

Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1225 roku. Do 1901 roku w kościele znajdował się barokowy ołtarz z 1680 roku. Teraz jest zastąpiony przez nowy.

 
Cerkiew Trójcy Świętej

 
Sobór Narodzenia Pańskiego w Rydze

 
Nowoczesne szklane wieżowce

 
Drewniane domy na wyspie Kipsala

Wyspa ze względu na zabytkową drewnianą architekturę znajduje się na liście UNESCO.  Warto przejść się tam na spacer, domki naprawdę mają swój urok. Przenosimy się tam trochę w inne, może nawet bajkowe klimaty.

 
Jurmala

Jurmala to letni kurort Łotyszów, oddalony zaledwie kilkanaście kilometrów od Rygi. Można tam dotrzeć pociągiem – podróż trwa ok. 30 minut. Pomimo, że jest to drugie co do wielkości miasto Łotwy, to nie ma w nim zgiełku, chaosu. Czas płynie tutaj wolno i naprawdę jest to ciche i spokojne miasto, przynajmniej takie jest poza sezonem. W Jurmali trochę pozachwycaliśmy się bajkową zabudową. Podobnie jak na wyspie Kipsala, przeważają tutaj drewniane, kolorowe domy.  No jest ładnie 🙂

 

Dodaj komentarz