PODLASIE,  PODRÓŻE,  POLSKA

Kilka dni na podlasiu

Województwo podlaskie. Dla mnie niesamowite, wręcz magiczne miejsce. Tutaj czas płynie dużo wolniej, ludzie nie żyją w ciągłym pośpiechu. Dodatkowo ta bliskość natury… przepięknej natury. Cóż chcieć więcej?

Do województwa podlaskiego wybraliśmy się na majówkę. Spakowaliśmy rowery i w drogę. Zatrzymaliśmy się w hotelu Bobrowa Dolina. Przyznam szczerze, że zależało nam na noclegu w spokojnej okolicy i to był strzał w dziesiątkę. Hotel znajduje się z dala od głównej ulicy, nie słychać żadnych samochodów – żyć, nie umierać. Wszystkim z czystym sumieniem polecam ten hotel. Była to też doskonała baza do wycieczek rowerowych.

Poniżej wyszczególniłam najważniejsze (moim zdaniem) miejsca, które zwiedziliśmy i których nie można ominąć.

1. Kruszyniany

W Kruszynianach znajduje się najstarszy w Polsce muzułmański meczet (XVIII wiek). Zwiedzanie meczetu odbywa się za drobną opłatą – 5 zł osoby dorosłe, 3 zł młodzież szkolna. Wewnątrz można posłuchać opowieści Tatara, który z niezwykłą charyzmą opowiada o historii ale też i o życiu Tatarów. Opowieść o jego małżeństwie z katoliczką, przywraca wiarę w to, że można żyć bez podziałów religijnych, bo tak naprawdę liczy się to, jacy jesteśmy.

Niedaleko meczetu znajduje się stary cmentarz.

Obok meczetu, znajduje się Tatarska Jurta, gdzie można porządnie się najeść tatarskich potraw. Niestety dwa dni przed naszym przybyciem gospoda spłonęła. Właściciele jednakże nie zwiedli turystów i obok powstała a’la kuchnia polowa.

2. Bohoniki

W Bohonikach znajduje się drugi najstarszy meczet w Polsce z połowy XIX wieku. Opłaty za zwiedzanie są takie same jak w Kruszynianach – 5 zł od osoby dorosłej i 3 zł od młodzieży szkolnej. W meczecie również można posłuchać opowieść o historii i życiu Tatarów.

3. Cerkwie

W województwie podlaskim jest duża różnorodność religijna. Obok katolików żyją wspomniani wyżej Tatarzy, ale i prawosławni. W związku z tym w jednej miejscowości są zarówno kościoły, jak i cerkwie. Niestety do większości cerkwi nie udało nam się wejść – albo były zamknięte albo trwała Liturgia.

Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi
Cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach
Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Trześciance
Cerkiew pw. Św. Mikołaja w Michałowie
Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Juszkowym Grodzie

4. Święta Woda

 
Święta Woda znajduje się w Wasilkowie. Swoją nazwę zawdzięcza źródełku, z którego woda przyczyniła się do wielu cudów. Powstanie Świętej Wody wiążę się z licznymi legendami. Pierwsza rzetelna i udokumentowana wzmianka o tym miejscu pochodzi z roku 1719. Szlachcic o imieniu Bazyli przez dwa lata był niewidomy. Po przybyciu na uroczysko nazwane później Świętą Wodą, nagle cudownie ozdrowiał. W ciągu tygodnia wybudował on nad źródełkiem drewnianą kaplicę, którą jeden z supraskich Bazylianów w 1719 roku poświęcił za błogosławieństwem opata supraślskiego metropolity unickiego Abpa Leona Kiszki.

5. Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich

 
Prawosławny Skit w Odrynkach, pustelnia dla mnichów, miejsce przepiękne ze względu na położenie jak i architekturę. Skit znajduje się na rozlewiskach Narwi. Żeby do niego dotrzeć, można przejść drewnianą kładką (można też dojechać samochodem z innej strony). 
Nie sugerujcie się znakiem przy bramie (przed wejściem na kładkę) zakazującym wjazd rowerem. Na samym końcu kładki jest miejsce na zostawienie rowerów.
Skit odwiedziliśmy w niedzielę. Ku naszemu zaskoczeniu, akurat w ten dzień Panie z Odrynek przygotowują dla odwiedzających poczęstunek. Załapaliśmy się na przepyszny żurek, ciasto i kompot.
 

6.   Kraina Otwartych Okiennic

 
Kraina otwartych Okiennic to nazwa trzech wsi – Trześcianka, Soce i Puchły. Będąc tam, przenosicie się w innym wymiar. Piękne drewniane domy, cudowne okiennice – malowane jaskrawymi kolorami, bogato dekorowane. Dodatkowo drewniane płoty, ławeczki na których przesiadują mieszkańcy, bocianie gniazda – coś wspaniałego.
 
 

7.   Supraśl

 
Jeżeli oglądaliście film u „Pana Boga w ogródku” czy też serial „Blondynka” to Supraśl powinniście kojarzyć. Jest to kolejne malownicze miasto, położone nad rzeką o tej samej nazwie, wśród Puszczy Knyszyńskiej na Wysoczyźnie Białostockiej. W Supraślu warto przejść się główną ulicą w stronę Kościoła p.w. Św. Trójcy – znowu przeniesiecie się w inne czasy. Będziecie szli wzdłuż budowanych w latach 30. XIX w. domów tkaczy. Oczywiście warto też zwiedzić Pobazyliański Zespół Klasztorny ZNMP. Przed wizytą sprawdźcie godziny otwarcia. My spóźniliśmy się 15 minut. No i na koniec Bulwary im. Wiktora Wolkowa nad rzeką Supraśl. Deptak z malowniczymi widokami.

8. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

 
W muzeum można zobaczyć jak wyglądała podlaska wieś w połowie XIX wieku. Obiekt to 27-hektarów, na którym rozmieszczono ponad 30 drewnianych obiektów. 

Dodaj komentarz