EUROPA,  PODRÓŻE,  WŁOCHY

Piękniejsza część Neapolu, czyli jego okolice – Pompeje

W poprzednim poście (klik) rozprawiłam się z Neapolem. Teraz przyszedł czas na jego okolice, gdzie zachwytów będzie co niemiara. 

Jadąc do Neapolu, tak naprawdę naszym głównym celem były Pompeje. Dojazd z Neapolu do Pompejów okazał się bardzo łatwy i przyjemny. Ze stacji Garibaldi kursuje pociąg Circumvesuviana. Pół godziny i jesteśmy na miejscu (wysiadamy na stacji Pompei Scavi). W pociągu obowiązuje bilet na komunikację miejską (my wykupiliśmy Campania Artecard na trzy dni).
Dojście z peronu do głównego wejścia to kwestia 5 minut. Warto wyprzedzić tłum turystów, z którymi jechaliśmy pociągiem. Ominie się wtedy gigantyczną kolejkę do kas biletowych. Bilet kosztuje 13 euro (my wchodziliśmy w ramach karaty Campania Artecar więc nic nie zapłaciliśmy). 

Na początek kilka wskazówek:

Po pierwsze wygodne buty. Teren do zwiedzania jest ogromny, a chodniki nie zawsze sprzyjają eleganckim bucikom – także odradzam obcasy. Widziałam kilka umęczonych pań.

Po drugie woda. Warto przed wejściem na teren Pompejów zaopatrzyć się w butelki wody. Owszem znajduje się tam jeden punkt gastronomiczny, ale biorąc pod uwagę wielkość całego obszaru, możliwe że nie będzie się Wam chciało wracać ciągle do tego punktu. Poza tym, są tam inne ceny, wiadomo..

Po trzecie prowiant. W nawiązaniu do punktu drugiego, mogę tylko dodać ze warto ze sobą wziąć kanapki, przekąski. Cokolwiek. Zwiedzanie Pompejów to tak naprawdę jeden dzień chodzenia, chodzenia i jeszcze raz chodzenia, także kcal są niezbędne 🙂

Po czwarte coś na głowę. Nakrycie głowy to konieczność! Cały dzień chodzi się po odsłoniętym obszarze. Szczególnie istotna sprawa dla maluszków.

Ok, to teraz w ramach przypomnienia, krótka „lekcja” historii.

Pompeje to miasto założone w VII w. p.n.e. przez Osków. Miasto w kolejnych latach przechodziło przez ręce Greków, Etrusków, Samnitów oraz Rzymian. Pompeje były miastem bardzo rozwiniętym. Znajdowały się tam liczne sklepy, teatry, forum, bazylika, domy uciech, hotele, stajnie, termy. Miasto posiadało swój własny system kanalizacyjny, a woda do fontann i term była dostarczana akweduktami.

Pompeje po raz pierwszy zostały zniszczone w 62 r. n.e. W wyniku silnego trzęsienia ziemi, zostało zniszczone 65% miasta. Mieszkańcy wspólnymi siłami je odbudowali, żeby w 79 r. miasto zostało pogrzebane pod kilkumetrową warstwą popiołu. W wyniku rozgrywającego się przez trzy dni dramatu, bo tyle trwała erupcja Wezuwiusza, śmierć poniosło ok. 2000 istnień. Wydobywające się z wulkanu trujące gazy, deszcz popiołu i skał nie dał żadnych szans mieszkańcom Pompejów.

Pompeje zostały odkryte dopiero pod koniec XVI wieku – podczas prac przy budowie kanału, odkryto starożytne napisy. Kiedy postanowiono przeszukać teren, okazało się że pod ziemią znajdują się miasto i to nie małe… także tyle lat Pompeje czekały aby świat znowu sobie o nich przypomniał. Prace archeologiczne na dobre ruszyły w 1748 roku.

Na pewno warto zobaczyć:

Forum 

 
Bazylika 
 
Teatr Wielki 
 
Termy 
 
 
Figurka tańczącego fauna 

 
Dom z małą fontanną 
 
Willa z Misteriami

Poniżej kilka ujęć Pompejów, tak dla zachęcenia. Naprawdę warto odwiedzić te miejsce. Jest to potężna dawka historii i pokory. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Dodaj komentarz