EUROPA,  PODRÓŻE,  WŁOCHY

Watykan i Muzea Watykańskie

Ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu, do Bazyliki Św. Piotra nie było kolejki. Pamiętam, jak trzy lata temu, ze zorganizowaną wycieczką weszliśmy na Plac św. Piotra i naszym oczom ukazała się ogromna kolejka! Kolejka kończyła się po lewej stronie placu, gdzie wejście jest od prawej strony. 


Tym razem w „kolejce” staliśmy 5 min. Albo i mniej. Oczywiście trzeba przejść kontrolę bezpieczeństwa. Od razu mówię o dosyć istotnej sprawie – przynajmniej dla pań – mianowicie o ubiorze. Owszem trzeba się ubrać stosownie, ale jeżeli ktoś ma później zamiar w upale zwiedzać Rzym, spodnie do kostek odpadają. Można założyć krótkie i wziąć ze sobą chustę żeby się nią przepasać. Panowie z ochrony zwracają uwagę jeżeli ktoś nie wygląda odpowiednio, ale chusta ratuje sytuację. 

Jeżeli chcecie wejść na kopułę bazyliki polecam od niej zacząć zwiedzanie. Dlaczego? Bo schodząc z niej wychodzi się wewnątrz Bazyliki. W takim razie od razu po przejściu kontroli bezpieczeństwa, nie wchodzicie do Bazyliki, a idziecie bocznym korytarzem (chyba tak mogę to nazwać), obok są toalety, szatnie. Bilet na kopułę można kupić w dwóch wariantach. Pierwszy to taki, że dojeżdżacie windą do pewnego momentu i później idziecie pieszo po schodach, a drugi to oczywiście pokonanie 551 stopni. My wybraliśmy tą trudniejszą opcję – było warto 🙂Po Watykanie, chcieliśmy zobaczyć Muzea Watykańskie i słynną Kaplicę Sykstyńską. Tak naprawdę to muzeum to taka perełka, zbiór wszystkich najistotniejszych eksponatów. Muzeum jest ogromne bo posiada 54 muzeów tematycznych i galerii. Trzeba się liczyć z tym, że muzeum zajmuje trochę czasu. Nam udało się zwiedzić Watykan i Muzea Watykańskie do godziny 16. 

Dodaj komentarz