EUROPA,  PODRÓŻE,  WŁOCHY

Rzym – cz. 2


Dzisiaj kolejna część „obowiązkowych” punktów, które należy zwiedzić będąc w Rzymie. Chociaż „obowiązkowe”, traci tutaj nieco na znaczeniu, bo w Rzymie jest takich miejsc wiele. Idzie sobie człowiek uliczką, a tu nagle bach – ruiny, skręci w lewo a tam Panteon, pójdzie w prawo a tam kilka kościołów wokół placu. Pod tym względem Rzym góruje nad innymi zabytkowymi miastami. 


1. Piazza del Popolo

Piazza del Popolo to jeden z najbardziej znanych placów w północnej części Rzymu. W końcu nazwa do czegoś zobowiązuje – „Plac Ludu”.  Plac, oprócz tego że był i jest miejscem zgromadzeń, to był kiedyś miejscem egzekucji – ostatnia miała miejsce na początku XIX wieku! Dzisiaj, na całe szczęście, nie ma tutaj mowy o złej energii. Jak widzicie na powyższym zdjęciu, na placu znajdują się dwa bliźniacze kościoły – Santa Maria dei Miracoli i Santa Maria in Montesanto. 

2. Bazylika św. Marii Większej


Bazylika położona jest na wzgórzu Eskwilin. Poświęcona została św. Marii z Nazaretu. Jej inna nazwa to Santa Maria della Neve (Matki Boskiej Śnieżnej). Z tą nazwą wiąże się pewna historia. Otóż zgodnie z legendą, następcy św. Piotra – papieżowi Liberiuszowi we śnie ukazała się Matka Boska. Powiedziała mu, że tam gdzie spadnie śnieg ma powstać kościół. W nocy z 4 na 5 sierpnia 352 r. śniegiem pokryło się wzgórze Eskwilin. Do dzisiaj, dla uczczenia tego cudu, w jedną z sierpniowych niedziel, plac pokrywa się płatkami białych róż. 

3. Usta prawdy


Tylko dla odważnych, a w zasadzie to dla prawdomównych 😇 Usta prawdy – kto włoży rękę do otworu i powie coś niegodnego z prawdą, może się pożegnać ze swoją ręką. Bajki, bajkami ale kiedyś Usta prawdy stanowiły swego rodzaju „wyrocznię”. Za krzywoprzysięstwo naprawdę można było stracić rękę. Usta znajdują się w przedsionku bazyliki Santa Maria in Cosmedin. Pierwotnie usta prawdy mogły być przykrywą zbiornika na wodę, zamknięciem ujścia wodociągu, a może i nawet częścią fontanny. 

4. Kwirynał 

Kwirynał to najwyższe rzymskie wzgórze. Znajduje się tam m.in. Pałac Kwirynalski, który obecnie stanowi siedzibę prezydenta Włoch. Miejsce trochę zapomniane przez turystów. Nie mówię, że ich (nas) tam nie ma w ogóle, ale jest ich (nas) stanowczo mniej niż w centrum antycznego Rzymu. 

Obok Pałacu znajduje się Plac Kwirynalski, w którego centrum stoi obelisk. Będąc na Placu, nie sposób nie spostrzec pięknej panoramy Rzymu. Widok ze wzgórza jest przepiękny. O zgrozo, nie mamy stamtąd zdjęcia tego widoku! Wtedy chyba dopadło nas już mega zmęczenie po całym dniu chodzenia. 

5. Piazza della Republica 

Plac jest położony niedaleko dworca Termini. Zadziwiające jest to, jak po przejściu kilkuset metrów zmienia się otoczenie. Dworzec Termini i jego okolice, to nie ma się co oszukiwać, ale tam jest Rzym wielokulturowy. Tutaj panuje już inna atmosfera. W centrum placu znajduje się przepiękna fontanna Najad. Przy placu znajduje się Bazylika Matki Bożej Anielskiej i Męczenników. 

6. Bazylika Matki Bożej Anielskiej i Męczenników


Bazylika jest stosunkowo młoda jak na Rzym, bo pochodzi z XVI wieku. Jest to ostatnie rzymskie dzieło Michała Anioła. Bazylika powstała na ruinach term Dioklecjana. 

7. Bazylika św. Jana na Lateranie

Pełna nazwa Bazyliki to Papieska Arcybazylika Najświętszego Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na Lateranie. Matka i Głowa Wszystkich Kościołów Miasta i Świata. Bazylika została wzniesiona w IV wieku n.e. Zanim weszliśmy do Bazyliki, musieliśmy przejść „lotniskową” kontrolę bezpieczeństwa. W ogóle w całym Rzymie są zaostrzone środki bezpieczeństwa. Chcąc wejść do wielu bazylik czy zabytków trzeba przejść taką kontrolę. 
Ale do rzeczy. Bazylika św. Jana na Lateranie to najwyższa rangą bazylika w Rzymie. Jest to administracyjna siedziba biskupa Rzymu czyli papieża.

W bazylice, w jednej z kaplic można podziwiać kopię częstochowskiego obrazu Czarnej Madonny. 

8. Park Villa Borghese


Będąc na Piazza del Popolo, parę kroków dzieli nas od Parku Villa Borghese. Powyższe zdjęcie jest właśnie wykonane na placu i przedstawia taras widokowy na wzgórzu Pincio. Z niego widać przepiękną panoramę Rzymu. Niestety, nie było nam dane zrobienie fajnego zdjęcia. Słońce świeciło jak oszalałe wprost na nas… Tak czy inaczej park jest cudowny. 

W parku można zobaczyć XIX-wieczny Zegar Wodny, który napędzany jest strumieniem wody. 


Warto przejść też do dalszej części parku gdzie dojdziemy do Świątyni Eskulapa. Bardzo urokliwe miejsce. Wokół świątyni można popływać łódką. Randka level expert 😍 


9. Narodowa Galeria Sztuki Współczesnej


Będąc przy Świątyni Eskulapa, poszliśmy jeszcze do Narodowej Galerii Sztuki Współczesnej. Była akurat pierwsza niedziela miesiąca, więc galerię zwiedziliśmy za darmo. Można tam zobaczyć rzeźby i obrazy z XIX i XX wieku. Sztuka jak to sztuka, nie wszystkim podoba się to samo, więc jak będziecie w Rzymie to się tam wybierzcie i oceńcie sami. Niektóre dzieła są trochę szokujące więc naprawdę warto! 

Dodaj komentarz