
Piękniejsza część Neapolu, czyli jego okolice – Herkulanum
O Pompejach słyszeli chyba wszyscy. A o Herkulanem? No właśnie! A to przecież przepiękny kompleks ruin, który naprawdę warto zobaczyć.
Dojazd do Herkulanem z Neapolu zajmuje ok. 25 minut. Na dworcu Galibardi należy wsiąść w pociąg Circumvesuviana jadący w stronę Sorrento. Stacja docelowa to Ercolano Scavi. Z racji posiadania karty Campania Artecard, nie musieliśmy kupować biletu na pociąg. Po wyjściu z dworca, czeka nas ok. 15 minutowy spacer, moim tempem może trochę więcej. Kierujemy się w dół ulicy Via IV Novembre, aż do momentu ukazania się naszym oczom bramy. Posiadając kartę Campania Artecard wstęp do parku archeologicznego mieliśmy za darmo.
Herkulanum to miasto położone u stóp Wezuwiusza, które wraz z Pompejami i Stabaimi zostało zniszczone podczas erupcji wulkanu w 79 roku. Inaczej niż to miało miejsce w Pompejach, gdzie miasto zostało przykryte popiołem, Herkulanem zostało zalane błotem wulkanicznym. Pomimo, że Herkulanem stanowi dużo mniejszy kompleks ruin niż Pompeje, właśnie dzięki temu błotu wulkanicznemu, ruiny zachowały się w dużo lepszym stanie aniżeli w Pompejach.
Prace wykopaliskowe rozpoczęły się tutaj w 1709 roku. Jak to zwykle bywa, przypadek odegrał tutaj znaczącą rolę – podczas kopania studni natrafiono na scenę teatru miejskiego. Niestety, prace archeologiczne nie mogą zostać poszerzone z uwagi na miasta powstałe na ruinach – Resina i Portici.
W Herkulanem możemy podziwiać zachowane w bardzo dobrym stanie domy, sklepy, łaźnie, teatr. Do dzisiaj zachowały się dachy wielu domów, w których można podziwiać malowidła na ścianach, przepiękne mozaiki, posągi. Archeolodzy odkryli tutaj wiele drewnianych elementów takich jak drzwi, meble. Odnaleziono również nasiona, owoce!
Jednym z najsłynniejszych odkryć są jednak papirusy. Odnaleziono aż 1785 zwojów. Duża ich część została wyrzucona, bo w XVIII wieku badacze stwierdzili że są to po prostu kawałki węgla. Te które przetrwały selekcję udało się otworzyć i częściowo odczytać. Zawierają one dzieła epikurejczyków i łacińskie.
Poniżej kilka ujęć z Herkulanem:
W Herkulanem zginęło około 300 osób. Mieszkańcy mieli więcej czasu na ewakuację niż mieszkańcy Pomejów. Idąc w kierunku morza, a następnie schodząc tunelem znajdujemy pomieszczenia/piwnice w którym znaleziono szkielety ludzi.


Może Ci się spodobać

Wiedeń – co warto zobaczyć – cz. 1
14 sierpnia 2019
Pomysł na weekend – Brześć
21 lutego 2019