EUROPA,  PODRÓŻE,  WŁOCHY

Ostia Antica

Wybierając się do Rzymu nie chcieliśmy ograniczać się tylko i wyłącznie do zwiedzania antycznego centrum. Zawsze mamy ochotę pojechać gdzieś dalej, zobaczyć coś więcej.

Tym razem wybór padł na Ostię Anticę. Jest to antyczne miasto portowe. Jego założenie datuje się na  630 r. p.n.e. Uprzedzam, że jeżeli będziecie chcieli się tam wybrać, to jeden dzień macie już w pełni zaplanowany. Ostia Antica jest naprawdę duża. Można tam chodzić cały dzień, a i tak możliwe że wszystkiego się nie zobaczy. Musicie wziąć pod uwagę to, że jest to drugi co do wielkości, zaraz po Pompejach, kompleks ruin na świecie.


Nas trochę zmylił początek Ostii. Przeszliśmy przez bramki i zaraz naszym oczom ukazały się ruiny. Byliśmy zachwyceni już na samym wejściu. Każda antyczna ściana jest uwieczniona na zdjęciu. Jednakże konkrety zaczynają się później. Po całym dniu w Ostii stwierdziliśmy nawet, że mogliśmy poświęcić mniej czasu na te pierwsze ruiny, może nawet zrobić mniej zdjęć. Później już nie mieliśmy siły zwiedzać tej najpiękniejszej części.


Ostia Antica zachwyca pod każdym względem. Spacerując, mieliśmy wrażenie, że przenieśliśmy się w czasie. Część ruin zachowała się w doskonałym stanie. Są piękne mozaiki na podłodze, cudowne malowidła na ścianach. Na głównej ulicy Decumanus mamy możliwość przejść się po oryginalnym bruku.

Można też wejść na dach domu Casa di Diana, skąd rozpościera się przepiękny widok na cały kompleks.


W Ostii można też podziwiać ruiny teatru. Obecnie jest to zrekonstruowana budowla, ale i tak robi wrażenie. Pierwotny teatr został ufunfowany pomiędzy 18 a 12 rokiem p.n.e. przez Marka Agryppa. 
Na koniec istotna informacja dla głodomorów. Pamiętajcie, żeby wcześniej kupić sobie coś do jedzenia. Owszem jest tam knajpka gdzie można zjeść coś podgrzewanego w mikrofali, alee warto mieć jakąś przekąskę. Ja w pewnym momencie miałam kryzys i zupełnie opadłam z sił.

Dodaj komentarz