MAZOWIECKIE,  PODRÓŻE,  POLSKA

Na jeden dzień – Granica, Żelazowa Wola, Sanniki

Osobiście bardzo lubię takie jednodniowe wycieczki. Wiadomo, kilkudniowe też, ale czasem ciężko znaleźć tak dużo wolnego czasu. Właśnie ten CZAS powoduje, że nie jestem w stanie wygospodarować dwóch wolnych dni w weekend. Chyba wszyscy mają taką przypadłość jak ja, że w weekend patrzę na zegarek jest 10.00. Po upływie 10 min znowu patrzę ukradkiem na zegarek – jest 11! Czary mary jak nic! A w pracy? No właśnie… Na zegarku jest 8.00. Po upływie 10 min, jest 8.05. 

W związku z powyższym, w pewien weekend postanowiliśmy opuścić Warszawę na jeden dzień i pojechaliśmy w stronę Puszczy Kampinowskiej do miejscowości Granica, gdzie znajduje się cmentarz wojskowy i Skansen budownictwa puszczańskiego. Później pojechaliśmy do Żelazowej Woli, a wycieczkę zakończyliśmy w Sannikach.

1. Cmentarz wojskowy w Granicy


W Granicy znajduje się cmentarz wojskowy, na którym pochowano 800 żołnierzy Armii „Poznań” i „Pomorze”, poległych głównie w dniach 16-18 września 1939 roku w czasie bitwy nad Bzurą. Cmentarz został zaprojektowany w kształcie orła.  

2. Skansen budownictwa puszczańskiego w Granicy

Skansen jest niewielki bo liczy trzy zagrody. Stanowi on część Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego im. Jadwigi i Romana Kobendzów, należącego do Kampinowskiego Parku Narodowego. W skansenie można zobaczyć zanikłe drewniane budownictwo ludowe w Puszczy Kampinowskiej. 

Niestety nie mogliśmy wejść do chałup… tydzień przed naszym przyjazdem zostały zamknięte dla odwiedzających. 

3. Żelazowa Wola


Nie muszę chyba tłumaczyć dlaczego tu przyjechaliśmy. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc! Uwielbiam tu być. Staram się przynajmniej raz w roku tu przyjechać i rozkoszować się tym spokojem, zielenią. Coś wspaniałego! W ramach przypomnienia dodam, że tutaj urodził się Fryderyk Chopin. 


 

 

4. Pałac w Sannikach

40 km dalej na zachód od Żelazowej Woli znajduje się Pałac w Sannikach. Nadal jesteśmy w klimacie chopinowskim bo tutaj w 1828 roku Fryderyk Chopin spędził dwa miesiące wakacji. Odwiedził swojego szkolnego kolegę Konstantego Pruszaka. Wakacje spędził między innymi na komponowaniu i uczeniu gry na pianinie siostry swojego kolegi.


Wnętrza Pałacu są zachwycające. Nam udało się zwiedzić go za darmo z przewodnikiem. Prawdopodobnie dlatego, że trafiliśmy na grupę zorganizowaną. Ceny biletów to 10 zł normalny i 3 zł ulgowy. 

  

Dodaj komentarz