PODRÓŻE,  POLSKA,  WIELKOPOLSKA

Kopalnia soli w KłodawieJezeli macie ochotę zobaczyć coś wspaniałego, to Kopalnia soli w Kłodawie będzie idealnym wyborem.

Jest to najgłębsza i największa, a zarazem najmłodsza kopalnia soli w Polsce. 
Żeby wszystko było NAJ, to dodam że znajduje się tam NAJgłębsza podziemna trasa turystyczna. 

Ceny biletow są troche wysokie – cena normalnego biletu to 41 zł, a ulgowego dla dzieci to 31 zł. 
Jeżeli będziecie mieli ochotę się tam wybrać, to pamiętajcie, że z uwagi na prace modernizacyjne dzień i godzinę zwiedzania należy zarezerwować z 10-dniowym wyprzedzeniem (telefonicznie). 

Zwiedzanie zaczyna się od założenia hełmów ochronnych.  Następnie grupa, razem z przewodnikami zjeżdża pod ziemię windą, z prędkością 6 m/s. Emocjonujące doświadczenie, tym bardziej że codziennie tą samą winda zjeżdżają górnicy. Winda zatrzymuje się na poziomie 600 metrów pod powierzchnią ziemi. 

Następnie zwiedza się  kaplicę św. Kingi – opiekunki górników solnych.


Później, korytarzami przechodzi się do kolejnych ekspozycji, gdzie przewodnik opowiada o historii kopalni, o sposobach wydobycia soli, a także jej zastosowaniu. 


Niesamowite wrażenie robią komory, gdzie sól została już całkowicie wydobyta – ogromne powierzchnie. Zwiedzający mają również okazję zobaczyć maszyny, które pracują przy wydobyciu soli. 

Fajnym pomysłem prezentu dla turystów, jest też możliwość wybrania samemu bryły soli, która później można zabrać ze sobą do domu.
Oczywiście na koniec zwiedzania i tak każdy dostaje 1 kg soli kłodawskiej w prezencie, ale jednak te bryły robią większe wrażenie.

I z racji tego, że ja nie ubrałam się odpowiednio, dodam że bardzo istotne jest ubranie się w „ciuchy” robocze. I buty, którym nie zaszkodzi błoto solne. Niestety z uwagi na dużą wilgotność przy szybach windowych, sól się skrapla powodując po prostu błoto. Buty są całe w brązowej mazi… 


Dodaj komentarz