EUROPA,  PODRÓŻE,  WŁOCHY

Dzielnica EUR i Zatybrze

Wracając metrem z Ostii Antica, postanowiliśmy jeszcze resztkami sił zobaczyć dzielnicę EUR. Pełna nazwa to Esposizione Universale di Roma. Benito Mussolini, w latach 30 ubiegłego wieku wybrał ten teren jako miejsce wystawy światowej. Wojna pokrzyżowała jednak plany i wystawa nie została zorganizowana ale nowa dzielnica powstała. Po wojnie nieukończone i zniszczone budowle zostały odbudowane. Dzisiaj to główne centrum biznesowe Rzymu. Taki warszawski mordor 😉 W EUR na pewno warto zobaczyć:


1. Palazzo della Civiltà Italiana

Pałac Włoskiej Cywilizacji. Najbardziej charakterystyczna, monumentalna budowla w dzielnicy EUR. Budynek ten, zwany jako Kwadratowe Koloseum (Colosseo Quadrato) był zaprojektowany na Targi Światowe w 1942 roku. Napis na budynku głosi: Naród poetów, artystów, bohaterów, świętych, myślicieli, naukowców, żeglarzy, podróżników. Jest to cytat z jednej z przemów Benito Mussoliniego. Budynek z każdej strony wygląda identycznie. Obchodząc go dookoła można podziwiać 28 przepięknych posągów. Widać inspiracje sztuką antyczną. 


2. Kościół świętego Piotra i świętego PawłaNiestety dokładne zwiedzenie wnętrza Kościoła nie było nam dane. Akurat odbywał się ślub. Weszliśmy więc i zaraz musieliśmy wychodzić. Kościół tak samo jak inne budynki w dzielnicy EUR został zaprojektowany przed wojną, jednakże budowa zakończyła się w latach pięćdziesiątych. 


Kolejną część tego postu postanowiłam poświęcić kolejnej pięknej, jednakże zapomnianej przez turystów, dzielnicy – Zatybrze. Naprawdę po przekroczeniu mostu Sykstusa przenosimy się do spokojnej części miasta. Czas płynie tam o wiele wolniej niż w centrum Rzymu. Niestety my też poświęciliśmy jej mało czasu. Co warto tutaj zobaczyć?

1. Most Sykstusa


XV wieczny most wybudowany na życzenie Papieża Sykstusa IV. W porównaniu do antycznego Rzymu, jest to dosyć młody obiekt. 

  

2. Bazylika Santa Maria in TrasteverePierwsza Bazylika w Rzymie, która została poświęcona kultowi Matki Boskiej.

3. Po prostu – Zatybrze

Nie będę oryginalna, ale serio – Zatybrze zachwyca. Wystarczy przejść się tam na spacer, tak jak My i człowiek przepada. Jest cudownie!Dodaj komentarz