EUROPA,  HOLANDIA,  PODRÓŻE

Amsterdam w dwa dniW Amsterdamie byliśmy w kwietniu 2018 r. Jak to zwykle bywa bilety kupiliśmy z dużym wyprzedzeniem – promocje w LOT. Podróż krótka ale mega intensywna. W ciągu dwóch dni zrobiliśmy 47 km. Pieszo! 


Przed wyjazdem, kupiliśmy on-line kartę I amsterdam city card. Trochę się obawialiśmy, że może nam się nie opłacać, a koszt jej nie jest mały – 74€. Po podliczeniu, okazało się, że nawet na jeden dzień zwiedzania, opłaca się kupić tę kartę. 

Kartę odebraliśmy na lotnisku Schiphol – polecam od razu spytać się kogoś w punkcie informacji, gdzie dokładnie mamy iść. Nie warto tracić czasu na szukanie. 


Możecie wybrać kartę: 

– 24-godzinna: 59,00€
– 48-godzinna: 74,00€
– 72-godzinna: 87,00€
– 96-godzinna: 94,00€

Do karty dołączona jest mapa z zaznaczonymi muzeami i atrakcjami turystycznymi, w których obowiązuje karta. Dodatkowo zaznaczone są linie tramwajowe – duże ułatwienie. 
Warto się zastanowić nad zakupem tej karty, no chyba że celem podróży nie jest zwiedzanie😊 Nam udało się zwiedzić między innymi:

1. Dom Rembrandta

Rembrandt Harmenszoon był holenderskim malarzem, rysownikiem i grafikiem. Uważany jest  za jednego z największych artystów europejskich i światowych. 

2. Willet-Holthuysen Museum

Tutaj można zobaczyć jak się mieszkało kiedyś bogatym mieszczanom. 
3. Museum Van Loon4. Amsterdam Museum

W muzeum można poznać historię miasta. Znajdziecie tam wiele dzieł sztuki… aż za dużo😉
5. Museum Ons’ Lieve Heer op Solder

Kościół pod wezwaniem Naszego Pana na Strychu. Zwykły budynek, niczym nie różniący się od pozostałych, a jednak – na strychu znajduje się kościół i to nie byle jaki kościół. Dojście do niego, to pokonanie kilku pięter, w dwóch budynkach. Labirynt pierwsza klasa.


6.  NEMO Science Museum

Nie byliśmy wewnątrz budynku. Interesował nas dach, na którym jest taras widokowy. Coś pięknego!


7. Rijksmuseum

Holenderskie muzeum narodowe na Museumplein.  Znajdziecie tutaj dzieła malarskie m.in. Rembrandta, grafiki, rzeźby, rękodzieło. Ogrom muzeum i te wszystkie obrazy, eksponaty robią niesamowite wrażenie. Warto się tam wybrać.

8. Muzeum diamentów

Moim zdaniem, jeżeli zabraknie Wam czasu na zwiedzenie tego muzeum, to nie macie czego żałować – chociaż zależy co, kto lubi. Nam zwiedzenie muzeum zajęło niecałe pół godziny. Owszem można skupić się nad każdym diamentem. Wtedy wiadomo, czas się wydłuży. 9. Stedelijk Museum (Muzeum Miejskie Amsterdamu) 

Muzeum sztuki, mające jedną z najważniejszych europejskich kolekcji sztuki nowoczesnej. Zbiory muzealne to głównie dzieła artystów działających w XIX i XX w. we Francji i w Holandii. Znajdziecie tam też polskie akcenty.10. Muzeum Vincenta van Gogha

Muzeum poświęcone sztuce Vincenta van Gogha i czasom, w których żył. Aktualnie znajduje się tam ponad 200 obrazów mistrza, 500 jego rysunków i 700 listów. Oprócz tego znajduje się tam wiele innych związanych z nim pamiątek, m.in. fotografii i rzeczy osobistych. Należy pamiętać, że pomimo posiadania karty I amsterdam, do tego muzeum trzeba kupić wcześniej bilet on-line, gdzie należy wybrać dokładną godzinę zwiedzania. 11. Rejs kanałami

W ramach karty I amsterdam możecie, a nawet jest to bardzo wskazane, wybrać się na rejs kanałami. Rejs trwa około godziny. 
Pływa się takimi łodziami: 12. Dzielnica Czerwonych Latarni

Tutaj komentarza nie będzie 😉Podsumowując, na powyższe atrakcje i muzea, wydalibyśmy trochę ponad 130€. Karta kosztowała nas 74€.

Pozostaje jeszcze kwestia noclegu. Pomimo, że był to jeden z najtańszych noclegów w centrum na booking.com to cena przyprawiała o zawrót głowy. Zapłaciliśmy 315 zł/os. za jedną dobę… a spaliśmy na łodzi

Dodaj komentarz